Uprawnienia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Poza kolejnością osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą udzielane:

• świadczenia medyczne w poradniach specjalistycznych (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej),
• świadczenia medyczne w szpitalach,
• usługi farmaceutyczne realizowane w aptekach

Poza kolejnością będą też udzielane świadczenia:

• rehabilitacji leczniczej - bezlimitowo, zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

Świadczeń opieki zdrowotnej udziela się poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.

To oznacza, że:

• placówka medyczna udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia,
• w przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, poradnia wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nią listy oczekujących,
• świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Ważne: Podstawą do uzyskania nielimitowanych świadczeń z zakresu rehabilitacji, będzie decyzja o znacznym stopniu niepełnosprawności, a nie legitymacja osoby niepełnosprawnej.

Dokumenty potwierdzające uprawnienia niepełnosprawnych

• Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wydawane jest przez powiatowe lub miejsce zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności oraz wojewódzkie zespoły.

Za równorzędne dla tego dokumentu uznaje się również:

• orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1 stycznia 1998 roku przez komisje lekarskie ds. inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez orzecznika ZUS

• orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidztwa wydane przez komisje lekarskie MON lub MSWiA przed 1 stycznia 1998 roku